Niekam nėra ar bent jau neturėtų būti didelė paslaptis, kad Lietuvoje – kaip ir visame pasaulyje – yra labai daug bedarbių. To stebėtis neturėtų, nes dauguma darbų mūsų ekonomikoje yra automatizuojami, kas neišvengiamai reiškia, kad darbų sukuriama yra vis mažiau ir mažiau santykyje su ekonomikos augimu. O nesant labai gerai išvystytai socialinės apsaugos sistemai, atsiranda visa aibė klausimų atsidūrusiems tokioje padėtyje. Pagrindinis iš jų, be abejo, yra: kaip išgyventi? Visi turi savų būdų atsakyti į šį klausimą praktiškai, bet labai dažnai pasitaikantis jau kurį laiką yra – paskolos bedarbiams.

Iš pradžių su tuo viskas buvo net labai paprasta. Tik atsiradus greitiesiems kreditams, dauguma žmonių suskubo pasinaudoti galimybę pasiskolinti. Kadangi tokia paslauga Lietuvoje buvo pakankamai nauja, jokių didžiulių reglamentų nebuvo. Todėl gauti buvo suteikiamos įvairūs kreditai – kreditai bedarbiams, kreditai neturintiems 18 metų ir panašiai. Tai sukėlė visą aibę problemų ne tik šiems žmonėms, kurie skolinosi be didesnės patirties šioje srityje, bet ir visai visuomenei ir ekonominei sistemai.

Todėl atsirado bandymai spręsti šią susidariusią situaciją. Buvo priimtas vienas reglamentas, antras, trečias… kol galiausiai bedarbių galimybės gauti kreditą buvo visiškai apribotos. Buvo prieita išvados, kad bedarbių kategorija yra paprasčiausiai nepajėgi suteikti pakankamų garantijų, kad greitasis kreditas bus grąžintas. Nenuostabu, kad labai greit sekė apribojimai ir tiems, kurie uždirba nepakankamai daug, kurie per pastarąjį laikotarpį neturėjo pakankamai pastovios darbo vietos…

Tačiau ar po viso to bedarbiai dar turi išeičių išspręsti savo finansines problemas? Trumpai apžvelkime keletą pagrindinių.

Finansiniai sprendimai bedarbiui

Galbūt sakysime tai, kas yra akivaizdu, tačiau susidūrus su nedarbu pirmiausia yra būtina susitvarkyti visus duomenis valstybinėse institucijose. Tik tokiu atveju galėsite gauti finansinę paramą iš valstybės. Tuo pat metu galėsite išsiaiškinti ir visus rūpimus klausimus bei sužinoti valstybinės pagalbos riba: kokio dydžio suma jums priklauso, kuriam laikui galėsite ją gauti ir panašiai.

Nustebtumėte sužinoję kiek žmonių neišnaudoja visų finansinės pagalbos galimybių paprasčiausiai todėl, kad nesusitvarkė dokumentų darbo biržoje! Niekas bedarbio išmokos neduoda automatiškai: apie viską būtina informuoti darbo biržą. Net jeigu kai kuriais atvejais viskas įvyksta automatiškai, susisiekus su darbo biržos atstovais ir patvirtinus visus reikalingus dokumentus, visas procesas apsisuks greičiau ir finansinę paramą galėsite gauti daug greičiau. Juk susidūrus su nedarbu itin svarbu bet kokią pagalbą gauti kuo greičiau!

Antras žingsnis, kurį būtina žengti, tai įvairiausių lengvatų išsiaiškinimas. Jums, kaip bedarbiui, gali priklausyti įvairios įstatyminės lengvatos, kurios leis sumažinti mokesčių naštą. Vėlgi, tą būtina padaryti proaktyviai, nes tikėtina, kad informacija jūsų nepasieks, jei būsite visiškai pasyvus. Pavyzdžiui, ne tik bedarbiams, bet ir mažai uždirbantiems, valstybė suteikia pagalbą maisto forma, remdamasi Europos Sąjungos pagalbos nepasiturintiems projektais.

Dar vienas svarbus žingsnis, kurį turite padaryti, tai pagalbos paieška už valstybinių institucijų ribų. Yra įvairių organizacijų, kurios padeda bedarbiams ir nepasiturintiems asmenims. Vėlgi, tai nėra informacija, kurią galėsite gauti nieko nedarydami – šios organizacijos paprasčiausiai net neturi informacijos apie jūsų įsidarbinimo statusą.

O kas jeigu… trūksta?

Žinoma, yra visiškai natūralu, kad viso to gali nepakakti. Galbūt jūsų poreikiai yra didesni, galbūt turite įsiskolinimų, kuriuos turite padengti, o galbūt dėl kitų priežasčių jums tiesiog reikia didesnių pajamų.

Tokiu atveju galite bandyti gauti paskolą. Net ir turint bedarbio statusą, gauti greitąjį kreditą gauti vis dar įmanoma, tačiau tam reikės kiek daugiau išmonės. Pavyzdžiui, tą galite pabandyti padaryti savo artimojo vardu, be abejo, su jo sutikimu. Tokiu atveju galbūt pavyks gauti ne tik kreditą, bet ir pirmą kreditą nemokamai, jei jūsų artimasis iki tol nesiskolino. Čia patartina kuo atidžiau išsirinkti greitojo kredito bendrovę, nes ne visos iš jų suteikia nemokamas paskolas, ypač bedarbiams.

Kitas variantas visuomet yra bandymas skolintis per privačius, neoficialius kanalus. Kai kuriais atvejais tai kainuoja daugiau nei įprastinis greitasis kreditas, o kai kuriais atvejais – mažiau. Viskas priklausys nuo sutartų palūkanų normų, nes skirtingai nei skolinantis oficialiai, privatus skolinimasis suteikia daug daugiau galimybių derėtis dėl paskolos palūkanų normos.

Paskutinį kartą peržiūrėtas ir/ar atnaujintas turinys: 2020-12-22

Finansinės išeitys bedarbiams, arba kaip išgyventi neturint darbo

Edgaras Marcinkevičius

Sukaupta patirtis dirbant su privačiais vartojimo paskolų klientais leidžia man dalintis patirtimi grįstais patarimais ir rekomendacijomis. Nesvarbu ar kalbėsime apie greituosius kreditus, lizingą, refinansavimą ar kitas privatiems klientams skirtas paslaugas, aš galėsiu jums patarti. Man galite rašyti šiuo el. paštu: amcredit@amcredit.lt arba Linkedin: https://www.linkedin.com/in/edgaras-marcinkevičius-1076b7202/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Finbee paskolos