Laikui bėgant pasiskolinti internetu tapo sunkiau ir sunkiau. Pradžioje viskas buvo neįtikėtinai paprasta: buvo galima pasiskolinti net mobiliuoju telefonu ir net neturint interneto. Užtekdavo nusiųsti sms žinutę ir sms kreditai pasiekdavo kliento sąskaitą. Vienintelis sunkumas buvo susijęs viso labo su elementariausiu interneto naudojimusi ir pastarojo prieigos užtikrintumu. Juk ne visi žmonės mokėjo tinkamai juo naudotis ar turėjo prieigą prie jo. Tai ypatingai liečia senyvo amžiaus (kaimo) gyventojus. Tokia buvo pradinė ir didžiausia problema. Bet tokia čia ir problema – galima drąsiai sakyti, kad pirmaisiais greitų kreditų gyvavimo metais, skolintis buvo labai paprasta.

Praėjus nepilniems metams po to, kai ši paslauga išpopuliarėjo, paskolos internetu buvo apribotos. Tas ribojimas neatsirado formaliai, tai yra, jis neatsirado dėl valstybės įsikišimo. Pirmieji apribojimai buvo sukurti pačių žmonių, o konkrečiau – dėl išaugusio žmonių įsiskolinimo. Tie ne visada numatyti įsiskolinimai išgąsdino žmones ir privertė juos susimąstyti apie tolimesnę ateitį tvarkantis su paskolomis. Tačiau net ir norint pasiskolinti, paskolų internetu bendrovės paprasčiausiai nenorėjo ir negalėjo suteikti paskolų tokiems žmonėms. Bet koks papildomas skolinimas tik netolimai ateičiai atidėdavo problemą, bet iš esmės jos neišspręsdavo. Nenuostabu, kad paskolos internetu tapo apribotos ir skolinimo tendencijos nežymiai, bet kažkiek pasikeitė į priešingą pusę.

Tuomet vis aktyviau pradėjo kištis valstybė ir jos institucijos. Ne apie vieną tokį atvejį jau esamę rašę. Tačiau pradžioje buvo imamasi tik labai nežymių ir pakankamai nereikšmingų reformų. Buvo specifikuojama kokiems žmonėms gali būti suteiktos paskolos internetu, įvesti tam tikri kreditingumo reikalavimai klientams ir panašiai. Tačiau tokie pirminiai veiksmai tiesiog formalizavo ir oficialiai patvirtino tai, kas iš esmės jau efektyviai egzistavo kredito bendrovių praktikoje. Todėl didelės įtakos tokie sprendimai neturėjo. Nenuostabu, kad bendras įsiskolinimo lygis Lietuvoje vis augo.

Tuomet buvo priimtas pirmas radikalesnis sprendimas šiai problemai spręsti. Buvo pakankamai drastiškai apribotos maksimalios internetu suteikiamų kreditų palūkanos. Kitaip tariant buvo įvestos palūkanų “lubos”. Tai reiškė, kad kiekvienas suteikiamos paskolos laikotarpis turėjo įstatymu numatyta maksimalų dydį, kuris buvo reglamentuojamas nustatant BVKKMN procentinės išraiškos limitą. Tai teigiamai paveikė jau turinčius įsiskolinimų žmones bei kitus, kurie dar tik planavo skolintis. Tačiau tai ne tik, kad nesustabdė skolinimosi bangos, bet ir suteikė jai teigiamą impulsą. Kadangi greitieji kreditai internetu buvo padaryti pigesniais – žmonės natūraliai norėjo gauti jų daugiau.

Drastiškiausias sprendimas buvo priimtas tuomet, kai kreditų internetu teikimas buvo apribotas sugriežtinant reikalavimus potencialiems klientams. Buvo uždrausta teikti bet kokios formos finansavimą bedarbiams. Taip pat, turintys pajamas turėjo turėti nustatytą minimalų jų kiekį bei atitinkamai didelį santykį su turimais įsipareigojimais. Tai gerokai pakeitė visas rinkos tendencijas, nes dabar paskolas internetu galėjo gauti tik ir taip pakankamas pajamas gaunantys žmonės. Didžiausi greitųjų kreditų bendrovių klientai – labiausiai nepasiturintys žmonės – buvo atskirti nuo galimybės pagerinti savo finansus paskolos internetu pagalba.

Jei viso to būtų maža, dabar sudėtingumas tik išaugo. Anksčiau, net ir viso šito kontekste, bedarbiai ir kiti galėjo vienaip ar kitaip gauti greitąją paskolą internetu. Kai kurios bendrovės rizikavo, kitos – absoliučiai ignoravo kai kuriuos įstatymus, ribojančius skolinimą atitinkamoms žmonių grupėms. Tačiau dabar visam tam atėjo galas. Dabar tokios paskolų teikimo praktikos yra labai gerai prižiūrimos ir reguliuojamos. Tai reiškia, kad dabar gauti paskolą internetu tampa vis sunkiau. Niekas neturėtų keistis ir laikui bėgant – stebėjimo institucijoms įgaunant vis daugiau praktikos šioje sferoje, prižiūrėti neteisingas skolinimo praktikas taps dar lengviau. Viso to pasekoje, eiliniai žmonės pasiskolinti internetu turės vis mažiau galimybių. Ar tai gerai – leisime spręsti patiems.

Paskutinį kartą peržiūrėtas ir/ar atnaujintas turinys: 2020-12-22

Dabar pasiskolinti internetu tampa dar sunkiau

Edgaras Marcinkevičius

Sukaupta patirtis dirbant su privačiais vartojimo paskolų klientais leidžia man dalintis patirtimi grįstais patarimais ir rekomendacijomis. Nesvarbu ar kalbėsime apie greituosius kreditus, lizingą, refinansavimą ar kitas privatiems klientams skirtas paslaugas, aš galėsiu jums patarti. Man galite rašyti šiuo el. paštu: amcredit@amcredit.lt arba Linkedin: https://www.linkedin.com/in/edgaras-marcinkevičius-1076b7202/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Finbee paskolos